Nemrég a ReBell Tel Zrt. mint ez egyik jelentős hazai telekommunikációs vállalat képviselőiként hivatalosak voltunk egy eseményre, melyen az egyik legnagyobb magyar mobilszolgáltató bejelentette: elindult az első, új generációs, kereskedelmi 5G szolgáltatása, ami várhatóan Budapest belső részeitől indulva a Duna mentén kezd el fokozatosan kiépülni. Minden jelenlegi ügyfél rácsatlakozhat, akinek élő tarifacsomagja van és akinek 5G-kompatibilis telefonja ezt lehetővé teszi. A tízszeres letöltési sávszélesség elég jó hívószó a technológiai szerelmeseinek még akkor is, ha az 5G-képes mobilokat igencsak borsos áron vehetjük meg – egyelőre.
De addig is adódik a kérdés: miért lesz jobb egy egyszerű földi halandó élete az 5G-től? A fejlesztő Huawei szerint hihetetlen technológiai jövő előtt állunk, amiben minden mindennel össze lesz majd kötve: PC-k, okostelefonok, önvezető autók, tárgyak, VR eszközök és mindenféle intelligens rendszerek, egyfajta “okos városba” szerveződve. Egy amerikai, félvezetőket, processzorokat, és telekommunikációs eszközöket gyártó multi szerint az 5G a robbanómotor és az elektromosság feltalálásához hasonló nagyságrendű változásokat fog hozni.
Az 5G a hálózatok adatátviteli sebességét olyan szintre emeli majd, ami jelenleg még elképzelhetetlen. Az még hagyján, hogy a filmletöltések csettintésre lesznek meg, de olyan technológiák előtt nyílik meg az út, amit eddig csak sci-fi-kben láttunk. Olyanok, mint a telemedicina, vagy a hologramtechnika.
De turbó fokozatra kapcsolhat a gépi tanulás és a felhőalapú számítástechnika is.
Ez alatt olyan fejlesztéseket értünk, mint az “okos otthon”, melyben a szenzorokkal ellátott háztartási gépek és eszközök – hűtő- és fűtőrendszer, az ablakredőny, a világítási- vagy akár a biztonsági rendszer – egy közös automatizált rendszerben, igényeinkhez alkalmazkodva, távoli eléréssel működtethetők, magukat optimalizálják az energiatakarékosság jegyében, és egy sor kényelmi funkcióval vannak feltuningolva.
Már el is indultak a városfejlesztési koncepciókba ágyazott, okos város projektek.Magyarországon például 2017-ben Monor városát jelölték ki pilot projektként.
Itt olyan állandó internetkapcsolattal rendelkező járművekről van szó, melyek valós időben kapják az információt a közlekedés többi résztvevőjéről, a forgalmi helyzetről vagy az időjárásról.
Baleset esetén automatikus segélyhívó rendszerük azonnal segítséget kér a helyszínre.Az autónk magától bejelentkezik a szerelőhöz, vagy hálózaton keresztül lefuttat egy diagnosztikát.
Ezek nem csak arra jók, hogy az otthoni fogyasztásunkat távolról is le lehessen olvasni. A mérő köré kialakított intelligens szabályzórendszer az energiafogyasztást automatikusan optimalizálni képes. Sőt, az ipari szereplőknél sem mindegy, hogy mennyi az annyi – a MOL első lépésként már hálózatba kapcsolta víz-, áram-, gáz- és hőmennyiség-mérésre alkalmas mérőóráit, a fogyasztás figyelése és szabályozása érdekében.
Az 5G lelkes hívei egyébként a technológiát nem a jelenlegi igényekre, életvitelre és paradigmára, hanem a jövő technológiai keretrendszerére fejlesztik. Kíváncsian állunk mi is elébe.